Proces uzyskania certyfikatu RSPO SCCS można podzielić na kilka etapów. W tym artykule postaram się przybliżyć ten proces, aby pomóc firmom przebrnąć przez jego zawiłości. Przygotowałam również checklistę, którą można pobrać TUTAJ. Pomoże ona w przygotowaniu firmy w pierwszych etapach certyfikacji.
O uzyskanie certyfikatu RSPO SCCS mogą wnioskować tylko członkowie RSPO dlatego jest to pierwszy krok do jego zdobycia.
Istnieją trzy rodzaje członkostwa RSPO.
Podczas rejestracji firmy jako członka RSPO należy wybrać jedną z wyżej wymienionych kategorii. Kategoria AFFILIATE MEMBERSHIP przeznaczona jest dla firm, które nie są bezpośrednio związane z olejem palmowym co oznacza, że nie kupują, nie produkują i nie sprzedają produktów zawierających olej palmowy lub jego pochodnych. Krótko mówiąc nie należą do łańcucha dostaw RSPO. Do takich firm nalezą między innymi Jednostki Certyfikacyjne oraz organizacje non-profit.
W przypadku członkostwa na poziomie ASSOCIATE lub ORDINARY istotna jest masa kupowanego oleju palmowego i jego pochodnych, dlatego pierwsze co należy zrobić to spisać ilość oleju palmowego lub jego pochodnych kupowanych przez firmę.
TUTAJ możesz aplikować o członkostwo RSPO.
Aplikacja zostanie zweryfikowana przez RSPO, które wyda odpowiednią decyzję i przyzna numer członkowski, który będzie wyglądał mniej więcej tak: 4-0453-14-000-00. Cały proces potrwa około 6 tygodni.
Każda firma posiadająca licencje na sprzedaż certyfikowanego produktu RSPO musi zarejestrować się na platformie PalmTrace.
Zarejestruj się na platformie TUTAJ. Jeżeli twoja firma nie jest tłocznią, kruszarnią czy rafinerią i nie jesteś trejderem surowego oleju palmowego po rejestracji na platformie nie musisz rejestrować swoich transakcji oleju palmowego.
PalmTrace jest internetowym systemem dającym możliwość śledzenia procesu wytwarzania i obrotu certyfikowanym olejem palmowym RSPO na całym świecie. PalmTrace stanowi platformę, na której wszystkie transakcje oleju palmowego (do etapu rafinerii) muszą być rejestrowane.
Co to dokładnie oznacza?
Zakres certyfikacji to przede wszystkim model łańcucha dostaw w jakim chcemy sprzedawać olej palmowy. Wyróżniamy trzy modele
IP – Pełna identyfikacja od produktu końcowego do konkretnej tłoczni.
Wymaganie:
Wymaga całkowitej izolacji materiałów wykorzystujących olej palmowy z danej tłoczni na każdym etapie przetwarzania i transportu.
SG – Olej palmowy zawarty w certyfikowanym wyrobie gotowym pochodzi tylko z tłoczni (kilku) na poziomie IP.
100 % segregacja na każdym etapie przetwarzania, rafinacji i produkcji w całym łańcuchu dostaw. Możliwe mieszanie dowolnych produktów zawierających certyfikowany olej palmowy RSPO.
MB– Certyfikowany olej palmowy miesza się z niecertyfikowanym olejem palmowym w całym łańcuchu dostaw.
Prowadzenie bilansu masowego. Ilość CPO i PKO zawartego w kupionych surowcach nie może być mniejsza od ilość CPO i PKO zawartych w sprzedanych wyrobach gotowych.
Na zakres certyfikatu składa się liczba lokalizacji firmy.
Jeżeli firma prowadzi swoją działalność związaną z olejem palmowym w jednym miejscu, jednej lokalizacji, możemy mówić o: Single Site
W przypadku, gdy lokalizacji jest więcej jest to oczywiście: Multi Site
Po określeniu zakresu certyfikatu należy przygotować firmę do wdrożenia wymagań standardu RSPO SCCS. Dokument możesz pobrać TUTAJ.
Poniżej znajduje się lista procedur, które należy stworzyć lub dane aspekty zawrzeć w istniejących już procedurach firmy.
Audyty wewnętrzne (5.3.2)
Zakupy (5.4)
Postępowanie z zakupem niezgodnym (5.4.4)
Podwykonawcy (5.5)
Sprzedaż (5.6)
Rejestracja transakcji w Palm Trace (5.7)
Szkolenia (5.8)
Przechowywanie zapisów (5.9)
Przelicznik konwersji (5.10)
Stosowanie Trade marku (5.11)
Reklamacje (5.12)
Przegląd kierownictwa (5.13)
Audyt certyfikacyjny może przeprowadzić jednostka certyfikująca posiadająca akredytacje RSPO.
Autor: Mariola Fabisiak, specjalista ds. certyfikacji
Napisz: biuro@onepeterson.pl Zadzwoń: 722 005 933