Certyfikat FSC to poświadczenie, że podmiot certyfikowany może sprzedawać certyfikowane surowce, półfabrykaty lub wyroby.
Możemy spotkać dwa rodzaje certyfikatów FSC. Certyfikat FSC FM (Forest Management), czyli certyfikat gospodarki leśnej, przeznaczony jest wyłącznie dla zarządców lasów lub plantacji leśnych. Jest też certyfikat kontroli pochodzenia produktu FSC CoC (Chain of Custody). Certyfikat FSC CoC przyznaje się firmom branży drzewnej i papierniczej, które chcą sprzedawać wyroby z certyfikatem FSC.
Certyfikat FSC CoC przyznaje się dla tartaków, stolarzy, firm meblowych, handlarzy, producentów płyt wiórowych jak i papierni, producentów tektury czy drukarni.
Poświadcza on, że drewno lub włókna drzewne użyte do produkcji konkretnego wyrobu pochodzą z certyfikowanych lasów. Certyfikowane lasy to takie, które zarządzane są zgodnie z wymogami FSC.
Certyfikat FSC CoC przeznaczony jest dla wszystkich podmiotów branży drzewnej i papierniczej, które wchodzą w legalne posiadanie certyfikowanych surowców lub wyrobów. Firmy, które przetwarzają, etykietują lub przepakowują certyfikowane surowce lub wyroby i które wystawią fakturę sprzedaży na certyfikowany wyrób muszą się certyfikować, żeby sprzedać certyfikowany wyrób.
Firmy handlowe uczestniczące w łańcuchu dostaw B2B, czyli których odbiorcą będzie kolejna firma w łańcuchu dostaw również podlegają pod zakres certyfikacji FSC. Mowa tu o wszystkich firmach handlowych, nawet tych, które nie przepakowują swoich towarów, ani nie wchodzą w ich fizyczne posiadanie, a handel odbywa się wyłącznie poprzez wysyłkę towarów bezpośrednio od dostawcy do odbiorcy.
Jedynie detaliści, czyli firmy handlowe, które są na końcu łańcucha dostaw i których odbiorcami są konsumenci końcowi, nie są objęci certyfikacją FSC, a jedynym poświadczeniem, z jakim będą sprzedawały produkt końcowy z certyfikatem FSC będzie logo umieszczone na produkcie, a nie oświadczenie FSC na fakturze sprzedaży.
Certyfikatu FSC nie potrzebują także firmy, które świadczą usługi dla innych firm certyfikowanych, które nie przejmują prawa własności nad certyfikowanymi wyrobami. Chodzi tu na przykład o pośredników sprzedaży i domy aukcyjne organizujące handel wyrobami certyfikowanymi między kupującym a sprzedającym, dostawców usług transportowych czy podwykonawców, którzy rozliczają się fakturą usługową.
Każda firma uczestnicząca w łańcuchu dostaw, która nie posiada własnego certyfikatu FSC zrywa łańcuch kontroli pochodzenia produktu. Oznacza to, że taki towar nie może być certyfikowany. Dzieje się tak dlatego, że każda certyfikowana firma posługuje się na fakturach sprzedażowych indywidualnie nadanym numerem certyfikatu FSC oraz oświadczeniem FSC, które są jedynym poświadczeniem sprzedaży certyfikowanego wyrobu. Niemożliwe jest użycie numeru certyfikatu FSC przypisanego do dostawcy wyrobów.
Właśnie z tego powodu, zakup towaru od niecertyfikowanej firmy zawsze będzie zakupem bez certyfikatu FSC.
Numer certyfikatu FSC wydawany jest przez akredytowaną jednostkę certyfikującą po pozytywnie przebytym audycie certyfikującym. Certyfikat wydawany jest na 5 lat, jednak co roku wymagane jest przejście audytu kontrolnego. W czasie audytów kontrolnych firma rozlicza się z bilansu rocznego, tj. z ilości zakupionego surowca oraz sprzedanych wyrobów FSC. Podczas audytów okresowych, każda firma certyfikowana musi wykazać, że nie sprzedaje więcej certyfikowanych wyrobów, niż wskazują na to faktury zakupowe.
Certyfikat FSC jest inwestycją, która umożliwia zachowanie konkurencyjności w branży papierniczo-drzewnej.
Czy wiesz, że certyfikat FSC:
W dzisiejszych czasach dbałość o kreowanie odpowiedzialnego biznesu zyskuje na znaczeniu. Klienci coraz częściej są świadomi ekologicznie i kierują się swoim światopoglądem przy wybieraniu wyrobów ze sklepowych półek. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, największe sieci sklepowe wprowadzają politykę środowiskową dla swoich dostawców. Polityka środowiskowa znaczących koncernów wskazuje FSC jako preferowany system certyfikacji dla wyrobów z drewna i papieru. Dlatego niejednokrotnie posiadanie certyfikatu FSC na swoje wyroby jest jedyną gwarancją współpracy z największymi odbiorcami na rynku.
Napisz: biuro@onepeterson.pl Zadzwoń: 722 005 933
Wypełnij formularz:
Zaznacz interesujący Cię dokument? Tekst standardu FSC-STD-40-005 V3-1 (j. angielski, j. polski)Treść Zcentralizowanej Krajowej Analizy Ryzyka dla Polski (FSC-CNRA-PL V1-0 EN)- wymagany do klasyfikacji surowca niecertyfikowanego jako drewno kontrolowane.Przygotowanie dokumentacji Systemu Należytej Staranności (DDS) dla i upublicznianego podsumowania systemu DDS.Włączenie systemu rozliczeń kredytowych i/lub procentowych na potrzeby produkcji umożliwiającej mieszanie surowca certyfikowanego i niecertyfikowanego (CW).