Certyfikat FSC oznacza, że firma ma w ofercie certyfikowane wyroby i może na życzenie Klienta sprzedać wyrób z certyfikatem FSC.
Jednak nie oznacza to, że firma sprzedaje wszystkie swoje wyroby z certyfikatem FSC automatycznie. Każda certyfikowana firma ustala zakres certyfikatu FSC i może sprzedawać wyroby tylko zgłoszone i zatwierdzone przez jednostkę certyfikującą na audycie. Oznacza to, że spośród całej gamy produktów, firma może oferować np. wybrany produkt z certyfikatem FSC i sprzedawać go wyłącznie na życzenie Klienta. Firma certyfikowana może sprzedawać zarówno certyfikowane jak i niecertyfikowane wyroby. Nie ma obowiązku sprzedaży tylko certyfikowanych wyrobów. Firmy mają możliwość wyboru, czy oferować swoje certyfikowane wyroby stale, czy wyłącznie na życzenie Klienta. Ma to związek z dostępnością surowca potrzebnego do produkcji i listą certyfikowanych dostawców. Brak dostępu do surowca z certyfikatem FSC przekreśla możliwość certyfikacji danego wyrobu.
Zakres certyfikatu FSC dostawcy można sprawdzić w międzynarodowej bazie danych wszystkich firm certyfikowanych, dostępnej pod linkiem https://info.fsc.org/certificate.php Wpisując nazwę dostawcy bez polskich znaków lub kod jego certyfikatu można zweryfikować nie tylko czy dana firma jest certyfikowana, ale również zakres grup wyrobów, które są przez niego oferowane z certyfikatem FSC.
Aby rozróżnić zakup certyfikowanego wyrobu od niecertyfikowanego należy zawsze sprawdzić fakturę zakupu. Faktura w przypadku zakupu certyfikowanego wyrobu powinna zawierać numer certyfikatu FSC dostawcy oraz odpowiednią kategorię FSC tzw. „oświadczenie FSC” jedno z następujących: FSC 100%, FSC Mix Credit, FSC Mix x%, FSC Recycled 100% lub FSC Recycled Credit. Brak numeru certyfikatu FSC dostawcy oraz odpowiedniej kategorii FSC na fakturze zakupowej oznacza, że zakupiono niecertyfikowany towar od certyfikowanej firmy. Surowiec lub półfabrykat bez certyfikatu FSC nie może być użyty w certyfikowanej produkcji.