Z kontrolą oświadczeń FSC mamy do czynienia wtedy, gdy chcemy zmontować certyfikowany produkt składający się z kilku komponentów z różnymi oświadczeniami FSC. Musimy wtedy przypisać jedno konkretne oświadczenie końcowe FSC na wyrób z certyfikatem FSC.
To znaczy, że jeżeli w procesie produkcji montujemy szafę, która składa się np. z płyty wiórowej zakupionej z oświadczeniem FSC Mix Credit, z kołeczków drewnianych FSC 100% oraz tektury FSC Recycled 100%, to powstaje pytanie z jakim oświadczeniem FSC należy sprzedaż gotową szafę.
Do zarządzania oświadczeniami FSC i przypisywania konkretnego oświadczenia na wyrób końcowy FSC służą systemy kontroli oświadczeń FSC. Są trzy rodzaje systemów kontroli oświadczeń FSC: system transferowy, system procentowy i system kredytowy.
System transferowy jest przeznaczony dla firm, które chciałyby przypisać oświadczenie FSC 100% dla swoich wyrobów. Jest też przeznaczony dla firm handlowych oraz drukarni. System transferowy wymaga wprowadzenia identyfikowalności używanych surowców. Firma osiąga identyfikowalność produktu osiągnięta gdy możemy połączyć fakturę sprzedażową z rejestrem produkcyjnym. Celem tego jest udowodnienie, że produkt jest sprzedawany z prawidłowym oświadczeniem FSC, wynikającym z faktury zakupu surowca.
System transferowy zakłada, że do certyfikowanej produkcji pobiera się wyłącznie certyfikowane surowce FSC, zakupione od certyfikowanych dostawców. Dla certyfikowanych surowców sprawdza się poprawność faktury zakupowej (poprzez zapewnienie obecności numeru certyfikatu FSC oraz oświadczenia FSC na fakturze).
W przypadku handlu lub pobrania do produkcji surowców zakupionych z jednym oświadczeniem FSC, firma przypisuje te oświadczenie FSC na wyrób końcowy. Następuje transfer oświadczenia FSC z surowca na wyrób końcowy.
W przypadku, gdy do certyfikowanej produkcji pobierane są surowce zakupione z różnymi oświadczeniami FSC, firma stosuje na wyrobie końcowym najniższe oświadczenie FSC, z jakim użyto surowiec do danej certyfikowanej produkcji.
System transferowy umożliwia również zaniżanie kategorii końcowej wyrobu. Oznacza to sprzedaż wyrobu FSC z oświadczeniem niższym niż wynika to z faktury zakupowej. Jest to przydatne w przypadkach, gdy firma zakupuje surowce z różnymi oświadczeniami FSC, a chciałaby sprzedawać swoje wyroby ze stałym oświadczeniem FSC.
Np. firma zakupuje sklejkę z oświadczeniami FSC 100%, FSC Mix Credit i FSC Mix 70% i zamierza obniżać oświadczenie końcowe FSC do FSC Mix70% i przypisać je dla wszystkich swoich wyrobów.
System procentowy używa się w firmach, które zamierzają mieszać surowce certyfikowane z innym surowcem zakupionym z kategorią FSC Controlled Wood.
Systemu procentowego nie można stosować przy sprzedaży wyrobów z oświadczeniem FSC 100% oraz w handlu bez magazynowania. Nie można też użyć systemu procentowego w handlu i dystrybucji gotowych wyrobów z drewna i papieru.
W systemie procentowym, firma stosuje specjalny wzór. W liczniku wpisuje się ilość surowca certyfikowanego i dzieli go przez sumę drewna certyfikowanego i kontrolowanego użytego do produkcji.
Obliczona zawartość procentowa jest przypisywana do wyrobu końcowego FSC w formie oświadczenia FSC, które jest później używane na fakturze sprzedażowej. FSC Mix70% oznacza, że 70% surowca użytego do produkcji posiada certyfikat FSC, a 30% było drewnem kontrolowanym.
Firma może obliczyć zawartość procentową albo dla konkretnego zlecenia produkcyjnego, albo dla okresu rozliczeniowego, np. określonego miesiąca.
System kredytowy również umożliwia mieszanie w procesie produkcyjnym surowców certyfikowanych z niecertyfikowanymi, ale kontrolowanymi.
Nie można stosować systemu kredytowego przy sprzedaży wyrobów z oświadczeniem FSC 100%, w handlu gotowymi produktami czy papierem. Systemu kredytowego nie stosuje się w handlu bez magazynu czy w handlu produktami niedrzewnymi lub w przypadku procesów zadruku.
System kredytowy obliguje firmy do ustanowienia i prowadzenia rachunków kredytowych, osobno dla każdej grupy wyrobów będącej w zakresie certyfikatu FSC. Prowadzenie rachunku kredytowego polega na dodawaniu (przy zakupie surowca FSC) i odejmowaniu (przy sprzedaży wyrobów FSC) ilości zebranych kredytów. Rachunek kredytowy określa ile wyrobów z oświadczeniem FSC Mix Credit można sprzedać. Prowadzony rachunek kredytowy wskazuje, że ilość sprzedawanych wyrobów nie może przekroczyć ilości skumulowanych zakupów surowców FSC.
Suma skumulowanych surowców FSC nie może przekroczyć ilości surowców zakupionych w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Starsze kredyty ulegają przedawnieniu i muszą zostać odjęte w 25 miesiącu liczonym wstecz.
Prowadząc rachunek kredytowy firma musi również uwzględnić współczynnik wydajności, który określa ile odpadów poprodukcyjnych powstaje w danej grupie wyrobów. Współczynnik wydajności pomniejsza ilość wyrobów możliwych do sprzedania z oświadczeniem FSC Mix Credit. Firma musi odjąć współczynnik wydajności albo przy wprowadzaniu zakupów do rachunku lub przy sprzedaży wyrobów z certyfikatem FSC.